TOP 100 | Kõige vähem tööjõumakse maksnud ettevõtted veonduses ja laonduses
„Tulenevalt uudistest seoses OÜ-tamise ja lähetusrahade tasumisega transpordisektoris, oleks hea idee avaldada “TOP 100” kõige vähem tööjõumakse tasuvatest transpordifirmadest kus on rohkem kui 3 töötajat,“ kirjutas lugeja pärast logistikauudiste videolugu toimetuse vihjemeilile. Lugeja soov on seaduseks! Öeldud, tehtud!
Logistikauudised võttis ette maksu ja tolliameti (MTA) kõige värskema statistika, mis kajastab 2024 IV kvartalis makstud makse. Noppis sealt välja veondus- ja laondussektori tööjõumaksud, sealt omakorda ettevõtted, kellel oli läinud aasta viimases kvartalis vähemalt 50 000 eurot käivet ning kus töötas vähemalt neli inimest. Just nii, nagu lugeja soovitas.
Kokku sai selliseid ettevõtteid 1210. Edasi jagasime IV kvartalis makstud tööjõumaksude summa töötajate arvuga ning reastasime need maksusumma järgi ühe töötaja kohta.
Mis on peamiseks põhjuseks autovedajate enda arvates, miks maksudega “susserajaid” selles sektoris nii palju on?
Mullu töötaja kohta enim makse maksnud ettevõtteid me juba teame: need olid pankrotistunud lennufirmad Nordic Aviation Group ja Regional Jet, Merktrans jt. Autovedajatest oli mullu neljandas kvartalis suurima tööjõumaksuga ettevõte Lääne-Virumaal Tapal tegutsev Margo Novikov OÜ. Aga milliseks kujuneb TOP 100 siis, kui sama tabel teistpidi keerata?
IT-sektoris on töötajatele tasu maksmine krüptovaras muutunud uueks normiks, kuid õiguslikult ei ole asi kaugeltki nii lihtne, nendivad advokaadibüroo Hedman advokaadid Vladislav Linko ja Kristel Tael-Same.
Kuigi tööturg paistab peale vaadates stabiilne, siis ei pruugi kõik olla nii lilleline kui tundub. Mõned koondamised jäävad avaliku tähelepanuta, kuna töötajaid koondatakse pika aja jooksul, rääkis saates “Äripäeva TOP” Swedbanki juht Olavi Lepp.
Inseneride puuduses on süüdi mitme asjaolu kokkusattumine: idusektori tähelend, kitsas matemaatika ja tähelepanuta jäänud inseneriharidus, rääkisid insenerifirmade juhid ja aasta noore ettevõtja nominendid saates “Kuum tool”.
Majandusaasta aruannetest selgub, et suuremate tööandjate juures maksti 2023. aastal palka rohkem kui aasta varem ning tööandjate esikolmik maksis töötasu kordades enam kui sektori ülejäänud ettevõtted.