Autor: Raamatupidaja.ee • 29. august 2019

Tulumaksuseaduse muudatus karistab renditööjõu kasutajat

Kaubanduskoda ei toeta tulumaksuseaduse muudatust, millega pannakse Eesti ettevõtetele kohustus tasuda oma välismaalasest renditöötaja töötasult tulumaksu, kui välismaa rendileandja seda teinud ei ole.
Foto: pixabay

Eelnõu pidurdaks Eesti majandust

Eelnõu eesmärgiks on panna välismaa ettevõtted, kes vahendavad inimesi Eestisse tööle, maksma tulumaksu töötajale makstavalt töötasult. Kaubanduskoda toetab maksude kogumisega seotud eesmärki, kuid oleme vastu eelnõus väljapakutud meetmele, sest need ei aita soovitud eesmärki täita.

Eelnõu on koostatud kiirustades ning sellest tulenevalt on eelnõus sisalduvad meetmed ettevõtjatele ebaselged. Täielikult puudub mõjuanalüüs, mis hindaks maksurežiimi mõju renditööjõu kaasamisele. Halvimal juhul pidurdab see Eesti majanduse konkurentsivõimet, kuna kohalikku vaba tööjõudu napib.

See, et mitteresidendist renditöötajat praegu esimesest päevast alates ei maksustata, ei tähenda, et renditöötajad oleksid Eesti majandusele kahjulikud. Vastupidi – renditööjõud aitab leevendada tänast keerulist tööjõuturu olukorda.

Peatöövõtjad vastutaksid kolmandate isikute tegevusetuse eest

Eelnõuga lisandub paljudele ettevõtjatele vastutus kolmandate isikute eest. Näiteks peavad peatöövõtjad, kes ise otseselt küll võõrtööjõudu ei rendi, kuid keda eelnõu sõnastuse kohaselt saaks liigitada „kasutajaettevõtjateks“ kontrollima alltöövõtja palga- ja maksuarvestust, mis on äärmiselt ebaefektiivne protsess. Lisaks on ebaselge, kas kasutajaettevõtja saab end kaitsta mitteresidendi tegevusetuse eest.

Eelnõu kohaselt vastutab kasutajaettevõtja maksuvõla eest mitteresidendiga solidaarselt. See aga võib tuua ettevõtetele täiendavaid kulusid ning selle meetodi tõhusust ei ole võimalik täna hinnata.

Eelnõuga tuleks alustada otsast peale

Kaubanduskoda on seisukohal, et praegune eelnõu ei ole kvaliteetne ning eelnõu eesmärgi saavutamiseks on mõistlik õigusloome protsessiga alustada otsast peale ehk esimese sammuna koostada väljatöötamiskavatsus. Selle käigus tuleks kindlasti analüüsida muudatuse mõju Eesti majandusele tervikuna.

Tutvu koja arvamusega SIIN.

Allikas: Eesti Kaubandus- Tööstuskoda

Liitu Palgauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianPalgauudised.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoPalgauudiste toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanPalgauudised.ee turunduslahenduste müügijuht Tel: 53 315 700