Praktikas esineb erinevaid töötasu kokkuleppeid. Sageli soovitakse töötajat hea töö tegemise eest premeerida lisatasudega. Kokkuleppeid tehes tuleb olla kindel, et need on töötajale arusaadavad ja õigusaktidega kooskõlas.
Töölepingu seaduse § 5 lg 1 p 5 sätestab, et töötasu on töö eest makstav tasu, milles on pooled kokku leppinud, sealhulgas majandustulemustelt ja tehingutelt makstav tasu, töötasu arvutamise viis, maksmise kord ning sissenõutavaks muutumise aeg (palgapäev), samuti tööandja makstavad ja kinnipeetavad maksud ja maksed. Nagu eelnimetatud sättest tuleneb, on selge, et töö eest saadav tasu peab olema alati tööandja ja töötaja vahel kokku lepitud. Lisaks välistab töötaja kahjuks töölepingu seadusest kõrvalekaldumise töötasu määratlemise keeld muudmoodi kui vaid poolte kokkuleppel.
Seotud lood
Artiklis on vaatluse all erinevad tasuliigid. Töötaja töötasu maksustatakse ikka ühtemoodi, aga tasu arvestamise loogika võib olla erinev.
Tööaeg on täistööaja korral 8 tundi päevas ja 40 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul (töölepingu seadus (TLS) § 43 lg 1 ja 2). Tavapäraselt on tööpäevad esmaspäevast reedeni.
Palgainfo Agentuuri töötajate tööturu- ja palgauuringus osalenute keskmine brutotöötasu oli 2019. aasta aprilli töö eest 1532 eurot. Keskmine netotöötasu ehk summa, mille töötajad kätte said, oli 1238 eurot. Keskmine brutotöötasu suurenes võrreldes möödunud aasta sama ajaga 12% ja keskmine netotöötasu 9,8%.