Ühel päeval enam senine töö ei meeldi. Jätad lahkumisavalduse ülemuse lauale ja ametisse ei ilmu, sest töösuhe sai lõpetatud. Mõtlemata, kas tööandjal on seetõttu õigus nõuda leppetrahvi. Liiatigi, kui lahkumise põhjused on ebamäärased.
Just sel moel toimis üks Raplamaa mees, kes oli ametis täistööajaga, kuid töötas graafiku alusel. Ta jättis vastavasisulise avalduse oma ülemuse lauale ja kadus. Paar päeva hiljem avastas tööjuht, kes oli mehele tööülesandeid jaganud, et töö oli tegemata ja helistas talle. Selgus, et töömees oli lapse haigestumise tõttu võtnud haiguslehe, aga temaga vesteldes jäi tööjuhile ühtlasi mulje, et mees ei tahagi enam antud firmas töötada ja soovis töölepingu poolte kokkuleppel lõpetada. Sellest tulenevalt kirjutas tööjuht ka mehe lahkumisavaldusele nõustumismärke. Hiljem selgus, et töötaja soovib töölepingu lõpetada hoopis tööandjapoolse rikkumise tõttu, kuigi esitatud avalduses ta ei põhjendanud ega selgitanud, milles see täpsemalt seisnes. Kuna väited rikkumisest olid väärad ja paljasõnalised, siis polnud töötajal põhjust töölepingut erakorraliselt üles öelda. Tööandja ei olnud teda ebaväärikalt kohelnud või millegagi ähvardanud. Küll väitis mees pärast tööjuhile lahkumisavalduse esitamist, et oli saanud tööülesandeid täites songa. Varasemalt polnud ta sellest tööandja esindajale rääkinud, samuti ei olnud esitanud sellekohast arstitõendit. Ka ei eeldanud mehe tööülesanded suurte raskuste tõstmist, millest song enamasti tekib.
Seotud lood
Kas tööandjal on õigus minuga töösuhe katseajal lõpetada, sest olen rase ega suuda tööandja arvates oma tööülesandeid vajalikul määral täita? Kas seadus üldse lubab rasedat vallandada?
Artikkel on koostatud intervjuu põhjal, kus osalesid juhtiv õigusnõustaja Kristel Tiits Grant Thorntonist ning Külli Gutmann Talentorist, kes on ühtlasi personalijuhtimise teabevara peatoimetaja.
Tööandjapoolne töölepingu erakorraline ülesütlemine võib teatud juhtudel osutuda ebaseaduslikuks. Mis siis saab?
Tegemist on kõik-ühes tarkvaraga!