Tööandja kohustub andma ettenähtud puhkust ja maksma puhkusetasu (töölepingu seadus (TLS) § 28 lg 2 p 3). Põhipuhkuse nõue aegub ühe aasta jooksul arvates selle kalendriaasta lõppemisest, mille eest puhkust arvestatakse. Põhipuhkus ei aegu (ehk aegumine peatub) siis, kui töötaja kasutab lapsehoolduspuhkust (TLS § 68 lg 6).
Selleks, et enne lapsehoolduspuhkusele jäämist saamata jäänud puhkus ei aeguks, tuleb pärast lapsehoolduspuhkuselt naasmist puhkus ära kasutada. Lapsehoolduspuhkuselt naastes võib kohe puhkusele jääda, teatades sellest kaks nädalalt ette (TLS § 69 lg3 ). Tööandja peab maksma lapsehoolduspuhkuselt naasnule puhkusetasu. Kuidas sel juhul puhkusetasu arvestatakse? Tavapäraselt on puhkusetasu arvestamise aluseks puhkusele eelneva kuue kuu keskmine töötasu. Lapsehoolduspuhkuselt tagasi tulnu ei ole ju sel ajal töötasu saanud?
Seotud lood
Iga uus kalendriaasta toob tööandjale kaasa vajaduse koostada puhkuste ajakava. Puhkuste ajakava tuleb koostada kalendriaasta esimese kvartali jooksul ja teha töötajatele teatavaks hiljemalt 31. märtsiks.
Miks on hea koostada puhkuste ajakava ja mis võib juhtuda, kui seda pole? Puhkuse liikidest ja eripäradest, puhkusetasudest, täiendavatest puhkustest ja tuleval aastal kehtima hakkavatest muudatustest isapuhkuse võtmisel räägivad õigusnõustajad Kristel Tiits ja Kaili Kallastu Grant Thornton Balticust.
Euroopa Liit nõuab, et inimesed saaksid puhata minimaalselt neli nädalat aastas, aga riigid on puhkuseküsimuse väga erinevalt lahendanud.
Perehüvitiste seaduse muudatus jõustub 1. juulil 2020, pikendades isadele võimaldatava puhkuse aega ja muutes puhkuse hüvitamise tingimusi.