Koroonaviiruse leviku ja valitsuse kehtestatud eriolukorra tõttu on tööandjatel tekkinud vajadus ka töölepingute kollektiivseks ülesütlemiseks. Tähelepanu tasub pöörata kollektiivse koondamise erinevustele võrreldes tavapärasema üksiku töötaja koondamisega, kirjutab Derling Primuse advokaat Margot Maksing.
- Kollektiivne koondamine tähendab töötajatele mõnevõrra suuremat sõnaõigust. Foto: Andres Haabu
Kollektiivse koondamine on võrreldes nn üksikute koondamistega tööandja jaoks kindlasti keerulisem ja pikemaajalisem protsess. Tööandja jaoks on see seotud suurema asjaajamise koormusega. Koondamisotsuste aluseks on aga alati tööandja mingi tegelik olukord või asjaolud, millest oleneb koondatavate töötajate hulk. Kui tööandja on kaalunud, milliste töötajate koondamine võib olla vajalik, peab tööandja kindlasti kontrollima, kas see võib täita kollektiivse koondamise kriteeriume.
Seotud lood
Seoses koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud eriolukorraga lõi valitsus uue tööturuteenusena ajutise töötasu hüvitise, mida maksab töölepingu alusel töötavatele inimestele välja töötukassa. Millised probleemid võivad ette tulla töötasu hüvitise saamisel, analüüsivad Derling Primuse advokaat Margot Maksing ja jurist Crislyn Altma.
Personali- ja tööturuvaldkonna ekspertide sõnul näeb kriisi pikaajalisi mõjusid tööturul kõige varem aasta teises poooles, konkursid töökohtadele on mitmekordistunud juba praegu. Õigusküsimustes otsivad ettevõtted abi enim töötasu vähendamist puudutavates küsimustes, rääkisid eksperdid live-kohtumiste sarja SPUNK arutelus.
Vaatame üle, missugused kanded tuleb eriolukorras tehtud muudatusega seonduvalt teha töötamise registrisse ning millisel juhul on need töötajate toetuse saamise aluseks.