• 01.09.20, 10:00

Intensiivne kaugtööperiood suurendas puhkamise olulisust

Elisa pikaajaline kogemus näitab, et kaugtöö aitab paindlikumalt era- ja tööelu kombineerida. Samas ei tohiks pärast intensiivset eriolukorra perioodi ära unustada ka puhkamist. Ettevõtte statistika näitab, et juulis ja augustis kasutas põhipuhkuse päevi 13% rohkem töötajaid kui eelmisel aastal samal ajal.
Elisa personalivaldkonna juhi Kaija Teemägi
  • Elisa personalivaldkonna juhi Kaija Teemägi
Elisa personalivaldkonna juhi Kaija Teemägi sõnul on paljudel seljataga pikk kaugtöö periood, mis oli suure hulga inimeste jaoks esmakordne. „Uus olukord nõudis teistsuguse töö- ja elukorraldusega harjumist. See on paratamatult nii vaimselt kui ka füüsiliselt väsitav. Pikaajaliselt ilma läbimõeldud töökorralduse ja kindlate kokkulepeteta tegutsedes suureneb oht üle töötada, kuna töö- ja puhkeaja piirid võivad hägustuda,“ ütles Teemägi.

Seotud lood

Uudised
  • 30.06.20, 08:00
Alates 1. juulist muutub vanemapuhkuste ja -hüvitiste süsteem
Alates 1. juulist 2020 saab vanemahüvitise maksmist vastavalt vanema soovile kalendrikuude kaupa peatada ja jätkata kuni lapse 3-aastaseks saamiseni ning isal võimalik jääda isapuhkusele senise 10 tööpäeva asemel 30 päevaks ja saada selle perioodi eest vanemahüvitist.
Uudised
  • 22.06.20, 10:00
Eriolukord ei asendanud puhkust
Puhkuste aeg on alanud ja on olnud kuulda arvamusi, et töötajad ei vajagi puhkust, kuna on nii pikalt saanud olla kodus ning tööd on olnud vähe. Nii see kindlasti ei ole, vastupidi – segadus, teadmatus, hirm enda ja lähedaste tervise ning majandusliku turvatunde pärast on tekitanud märkimisväärset stressi ja puhkuseks sunnitud kodusolemist kindlasti pidada ei saa.
Uudised
  • 09.06.20, 11:01
Kuidas pärast eriolukorra lõppu puhkusetasu arvestada?
COVID-19 viiruse levik ja sellega seoses kehtinud eriolukord mõjutas oluliselt ka töösuhteid. Nii on paljudel tööandjatel tulnud mõelda, kuidas kulusid optimeerida, sh kaaluda töötajate koondamist, nende töötasu vähendamist või töötasu maksmist ka ajal, kui töötajatele tööd pole pakkuda. Samuti on töötajad sõlminud kokkuleppeid puhkuse kasutamiseks ajal, mil seda oleks muul juhul kasutatud mõnel teisel perioodil aastas.
Uudised
  • 17.12.19, 11:55
Puhkuste ajakava – mis ja kuidas?
Iga uus kalendriaasta toob tööandjale kaasa vajaduse koostada puhkuste ajakava. Puhkuste ajakava tuleb koostada kalendriaasta esimese kvartali jooksul ja teha töötajatele teatavaks hiljemalt 31. märtsiks.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Palgauudised esilehele