Autor: Raamatupidaja.ee • 30. september 2020

Eesti ettevõtted laenavad ettevaatlikult, kärbivad kulusid ja vähendavad värbamist

Intrum avaldas uuringu, mis puudutab Covid-19 pandeemia negatiivset mõju ettevõtete finantsolukorrale. Uuringu „Euroopa maksearuanne 2020“ tulemused kinnitavad, et kontinendi majandus ja äritegevus on saanud suure hoobi ning see on paljudes sektorites seiskunud. Vaatamata suhtelisele optimismile on Eesti ettevõtjad oma otsustes ettevaatlikud.
Foto: Pixabay

Eesti ettevõtetest leiab 20%, et oleme juba jõudnud majanduslangusesse, kuid 31% arvates juhtub see lähema aasta jooksul (Euroopa keskmine on 32%). Eesti ettevõtjatest arvab kolmandik, et see mõjutab tõsiselt nende äritegevust, kuid enamus – 55% -, on optimistlikumad ja arvavad, et mõju on väiksem. Selle näitajaga ületab Eesti Euroopa keskmist (45%).

Aruandes eristuvad selgelt Euroopa ettevõtete kaks peamist meedet. Majandussurutiseks valmistudes kavatseb kulusid kärpida 38% vastanutest, samas kui laenamise suhtes on vastajad ettevaatlikumad (35%). Uute töötajate värbamist soovib vähendada 29% vastanutest, kui 2019. aastal arvas Euroopas nii 18%.

Vaatamata suhtelisele optimismile suhtub 46% Eesti ettevõtetest laenu võtmisesse ettevaatlikumalt, 39% ettevõtetest plaanib vähendada kulusid ja 34% kavatseb piirata uute töötajate värbamist.

„Ettevõtted on rakendamas vajalikke meetmeid, et valmistuda pandeemia põhjustatud majandussurutiseks. Vähenenud tulud on loomulikult vähendanud ettevõtete rahavoogusid ja suurendanud survet arvete tasumisele. Esialgne mõju Euroopa maksete maastikule on olnud märkimisväärne,“ ütles Intrumi Baltikumi tegevdirektor Ilva Valeika.

Maksegraafikud on pikenemas

Euroopas enam kui neli kümnest vastanust (43%) näeb võlgnikest tuleneva riski suurenemist 12 kuu jooksul ja 19% arvates kasvab see risk märkimisväärselt. Vähenenud likviidsuse tõttu on Euroopa ettevõtted üha suurema surve all, mistõttu paljud neist otsivad alternatiivseid võimalusi vaba raha tekitamiseks.

Ligi pooled vastajad (46%) väidavad, et pikenevad maksegraafikud ohustavad reaalselt nende ettevõtte jätkusuutlikku kasvu. Enam kui pooled (51%) väidavad, et pandeemia ajal ohustas maksete hilinemine nende ettevõtte eksistentsi, samas kui enne kriisi arvas nii 35%.

„Ettevõtted on seadnud lahenduste leidmisel maksetavad esikohale. Kuid kõigist pingutustest hoolimata pikeneb maksete laekumise aeg kogu Euroopas. See on tõsine probleem, kuna ettevõtted pannakse nii keerulisse finantsolukorda. Kui selle probleemiga koheselt ei tegeleta, võib Euroopa ettevõtetel kuluda taastumiseks rohkem aega kui Euroopa valitsustel,“ ütles Valeika.

Intrumi uuringus osales 9980 ettevõtet 29 Euroopa riigist, hõlmates 11 majandussektorit. Uuring toimus veebruarist maini 2020 (enne ja pärast Covid-19) ja selle viis läbi Financial Times Gruppi kuuluv uuringufirma Longitude.

Uuringu aruandega saab tutvuda SIIN.

Liitu Palgauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianPalgauudised.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoPalgauudiste toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanPalgauudised.ee turunduslahenduste müügijuht Tel: 53 315 700