Tööinspektsiooni nõustamisjurist Greete Kaar selgitab, milline on tööaja ja töötasu arvestamine ootamatu juhtumi korral.
Lugeja küsib: Reedel helistati mulle kella 15 ajal tööle, et pean kohe oma lapse lasteaiast koju viima, sest ühe õpetaja koroonatest osutus positiivseks. Kuna ülemust sel ajal kontoris ei olnud, saatsin talle e-kirja ja lahkusin töölt. Minu tööpäev oleks pidanud lõppema kell 17, aga lõpetasin töö kaks tundi varem, et lapsele lasteaeda järgi minna. Kas ma pean need kaks tundi järgi tegema? Mis saab ülejäänud ajast, kui mul ei ole võimalik last lasteaeda viia?
Seotud lood
Töötaja motivatsioonipaketi tähtsaim osa on kahtlemata töö eest saadav tasu. Samas ei ole see tingimata ainus hüve, mida töötajale pakkuda – Eesti maksusüsteemis on tööandjal võimalik töötajale ette näha veel mitmeid muid maksusoodustusi, mille abil töötajate heaolu suurendada, lisaks on need maksustamise mõttes sageli palgast soodsamad.
Töötaja on kohustatud täitma tööülesandeid tööandja ettevõttes tavalisel ajal ehk peab alluma tööandja kehtestatud tööaja korraldusele. Tööaja korraldus hõlmab eelkõige tööaja algust ja lõppu ning tööpäevasiseseid vaheaegu.
Tööinspektsiooni ennetusosakonna juhataja Kaire Saarep selgitab, kas saab oma lapse lasteaia lõpuaktuse puhul vaba päeva võtta.
Mitte iga tööandja ja töötaja ei puutu oma tavapärases tegevuses kokku valveajaga. Samas esineb valdkondi, kus valveaeg on ajalooliselt olnud töökorralduse igapäevane osa, näiteks meditsiin, päästetööd ja lennundus.