• 22.06.21, 10:58

Millal saab töötajal puhkust katkestada või edasi lükata

Tööandja koostas aasta alguses puhkusegraafiku, kus on kirjas kõigi töötajate puhkused. Nüüd on aga koroonast tingitud piiranguid vähendatud ja töömaht suurenenud. Tööandja ütles, et tühistab töötaja juuliks planeeritud puhkuse, sest vastasel juhul ei jõua tööd ära teha ja tööandjale tekib majanduslik kahju. Kas tööandja saab ühepoolselt puhkusegraafikut muuta?
Pärnu rand
  • Pärnu rand Foto: Julia-Maria Linna
Vastab Sandra Kuus, Tööinspektsiooni nõustamisjurist.

Seotud lood

Uudised
  • 20.05.21, 07:00
Põhipuhkuse vähenemine
Praktilised näited!
Igal töötajal on töölepingu seadusest tulenevalt ette nähtud põhipuhkus (edaspidi puhkus). Puhkuse kestus lepitakse kokku tööandja ja töötaja vahel sõlmitavas kirjalikus töölepingus (§ 5 lg 1 p 9). Sellest tulenevalt on tööandjal kohustus anda töötajale kokkulepitud puhkust ja maksta selle aja eest puhkusetasu (§ 28 lg 2 p 3).
Uudised
  • 21.04.21, 08:00
KKK: Kuidas mõjutab palgata puhkus põhipuhkust?
Palgata puhkuse korral väheneb proportsionaalselt järgneva aasta põhipuhkus. Kuidas seda arvestatakse, kui töötaja viibib palgata puhkusel 46 kalendripäeva?
Uudised
  • 23.02.21, 08:00
Raseda õigus puhkusele
Rasedus on EKI ühendsõnastiku (2020) kohaselt naise füsioloogiline seisund, mille ajal tema organismis areneb viljastatud munarakust laps. Sünonüümina kasutatakse väljendeid, et naine on õnnistatud seisuses, lapseootel või raskejalgne.
Uudised
  • 09.02.21, 07:00
Osalise tööaja ja töövõimega töötaja puhkus
Tööinspektsiooni ennetusosakonna juhataja Kaire Saarep selgitab, kui pikk on osalise tööaja ja töövõimega töötaja puhkus.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Palgauudised esilehele