Esimene september on tavapäraselt kooliaasta algus. Enam ei ole aeg, kus sel päeval läksid kooli ainult koolikohustusega isikud ja need, kes tahtsid omandada esimest kõrgharidust pärast keskkooli lõpetamist. Praegusaja arenevas maailmas tuleb end pidevalt täiendada ja olla vastuvõtlik muutuste suhtes. See aga omakorda tähendab, et tuleb õppida olemasolevale teadmisele midagi juurde või siis hoopiski midagi muud.
- Sisekaitseakadeemia Finantskolledži lektor Maret Güldenkoh Foto: Raul Mee
Septembris algas uus õppeaasta: kes läks end täiendama, kes uut kutset või haridust omandama, kuid mitte statsionaarse õppijana, kes tegeleb õppetööga iga päev esmaspäevast reedeni, vaid isikuna, kes õpib põhitöö kõrvalt. Ehk siis inimesena, kes töötab ja õpib ühel ajal. Nii mõnedki suudavad korraldada töö- ja koolielu selliselt, et neil ei ole vaja töölt puududa – enamasti on sel juhul tegemist isikutega, kes töötavad graafiku alusel ehk neil on vahetustega töö. Kuid neilgi ei pruugi alati õnnestuda koostada töögraafikut selliselt, et õppimine ja töö ei satuks ühele ajale, ning õppeasutusest antakse õppijale soovitus kasutada õppepuhkuse võimalust.
Seotud lood
Uue saatesarja „Õppetundˮ teises saates arutatakse, millisel tasemel on koolitajate digioskused veebikoolituste tegemisel. Saame teada, kui heaks koolitajad enda digipädevust hindavad, mida tehakse selleks, et enda digioskusi arendada ning millele tasub ettevõtetel veebikoolitust tellides tähelepanu pöörata.
Aina suureneva digitaliseerumise tõttu on tänapäeval raske leida töökohta, kus digilahendusi veel aktiivselt ei kasutata. Kui tööandja märkab, et tema töötajate digioskused vajavad täiendamist, saab ta taotleda töötukassast koolitustoetust nende informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) alaste oskuste arendamiseks.
Koolitustoetust töötajate eesti keele oskuse arendamiseks võib töötukassast taotleda eraõiguslik juriidiline isik, füüsilisest isikust ettevõtja tööandjana ja kohaliku omavalitsuse üksuse asutus.
Koolitustoetust muutuste olukorras saab taotleda eraõiguslik juriidiline isik, füüsilisest isikust ettevõtja tööandjana ja kohaliku omavalitsuse üksuse asutus, kui töötajate oskused vajavad täiendamist seoses ettevõtte majandustegevuse ümberkorraldamisega, uue tehnoloogia kasutuselevõtmisega või kvalifikatsiooninõuete uuenemisega.
Koolitustoetus on tööandjale töötajate teadmiste ja oskuste arendamiseks makstav toetus. Töötajate värbamiseks saavad tööandjad koolitustoetust taotleda kindlaks määratud põhikutsealade töötajate koolitamiseks.