Töötajale optsioonide pakkumine on aina populaarsem osa töötajate motivatsioonipaketist. Mis on optsiooniprogramm ja mida tööandjana peaks sellest kindlasti teadma, rääkis tänavusel Palga Päeva konverentsil jätkusuutliku investeerimisplatvormi Grünfin asutaja Triin Hertmann.
- Grünfin asutaja Triin Hertmann Foto: Raul Mee
„Optsiooni omamine tähendab, et töötajal on võimalus omandada tulevikus ettevõtte aktsiaid varem kindlaks määratud hinnaga. Ehk töötajatele ei lubata midagi ja ettevõttel pole ka rahalist kohustust, mida peab täitma. Tehnoloogiaettevõtted ja idufirmad pakuvad sageli töötajatele just optsioone, näiteks kui palk ei ole piisav motivaator,” selgitas Hertmann. „Optsioonide väärtus kasvab ja kahaneb koos ettevõtte kasvuga. Ent kindlasti ei saa eeldada, et kõik ettevõtted on väga edukad ja kiirelt kasvavad, vaid paljud idufirmad muutuvad ju aja jooksul lihtsalt tavaettevõteteks.”
Seotud lood
Osalusoptsioon on tööandjaga sõlmitud tuletisleping, mis annab töötajale õiguse (mitte kohustuse) osta tööandja (või tööandjaga samasse kontserni kuuluva äriühingu) aktsiaid (või osasid) kindlaksmääratud täitmishinnaga ja lepingus fikseeritud tähtajal.
5 eri võimalust
Maailm olevat talentide tsunami ootel, sest väga paljud töötajad on valmis praeguselt töökohalt lahkuma. Atraktiivse töötaja väärtuspakkumise loomine peaks aitama ettevõttel tööotsijate seas silma paista.
Eesti juurtega Inbank lõi võtmetöötajate motiveerimiseks optsiooniprogrammi. Igal aastal suunatakse optsiooniprogrammi kuni 1,25% ettevõtte omakapitalist.
Kui ettevõtjal ei ole võimalik maksta töötajatele konkurentsivõimelist töötasu või tuleb praeguses kriisis töötajate palkasid hoopis kärpida, on levimas praktika, kui töötajate hoidmiseks ja motiveerimiseks jagatakse optsioone, kirjutab äri- ja ühinguõigusele spetsialiseerunud advokaadibüroo Hedman Partners.
Eelmisel nädalal said nii Coop Panga juht Margus Rink kui ka endine juhatuse liikme Hans Pajoma 583 850 uue Coop Panga aktsia omanikuks, milles lepiti kokku 2017. aastal pangaga liitudes.