Kuna tööõigus ei käi muutuva töötamisega kaasas, võtab tööandja näiteks tööampsude puhul ühe ja sama töötaja kaheksal korral tööle ja lõpetab lepingu. Sajad tarbetud liigutused kuus tähendavad ettevõtjaile lisakulu ning kaotatud konkurentsivõimet.
- SOLi juht Rinel Pius Foto: Andras Kralla
Ehkki nii tööandjad kui töötajad tahavad üha enam, et tööturg oleks paindlikum – näiteks saaks tööaega omavahel kokku leppida, ise tööaega ja koormust määrata - siis seadused seda alati ei võimalda, rääkis Äripäeva raadio saates „Tööandjate tund“ korrashoiuettevõtte SOL Baltics juht Rinel Pius.
„Administreerimistöö paindliku töö reguleerimiseks on sedavõrd suur, et meil on selle peal mitu inimest tööl,“ selgitas ta.
SOL annab tööd enam kui 1000 inimesele, kes töötavad eri kohtades üle Eesti. Enamus neist osalise tööajaga ja suur osa teevad seda teise tööna ehk tööampsudena. Kui ettevõte vormistab kuus tööle umbes 150 töötajat, siis tegelikke inimesi on selle näitaja taga kordades vähem.
„Vahe tekib sellest, et meil on pakkuda tööampse ja töötu võib neid teha kaheksal päeval kuus. Aga meil pole vaja mitte kaheksa päeva järjest, vaid kokku,“ selgitas ta. Niisiis võetakse inimene hommikul tööle, õhtul lõpetatakse tööleping ja makstakse palk. Kaks päeva hiljem võetakse täpselt sama inimene hommikul tööle ja õhtul lõpetatakse leping ning makstakse palk. Ja nii edasi.
„Kuu jooksul tuleb see inimene kaheksa korda tööle ja läheb kaheksa korda ära, nii see 150 lepingut kokku tulebki.“
Rohkem tööd, aga teise tööandja juures
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kinnisvara korrashoiu-ettevõtte SOL Baltics juht Rinel Pius räägib värskes saates, et jäik tööõigus sunnib tööandjat sadu tarbetuid liigutusi ja ülesandeid täitma.
Kevadel valmis magistritöö „Paindliku töökorralduse rakendamine tootmisettevõtetes: praegused praktikad ja tulevikupotentsiaal“, mis pakub häid nõuandeid paindliku töökorralduse rakendamiseks tööstusettevõtetes. Saates on külas töö autor ja Fontese talendiotsija Kristiine Mäggi ning magistritöösse panuse andnud elektriseadmete tootja Eltech Solutions OÜ juht Peeter Merisaar.
Kui soovime suurendada paindlikkust töösuhetes töölepingu seaduses tööandjatele suuremate õiguste andmise kaudu, siis peame teiselt poolt edendama elukestvat õpet ja arendama töötajate oskusi, et töö kaotanud leiaksid kiiresti uue ja kvaliteetse töö, kirjutab sotsiaalministeeriumi tööala asekantsler Ulla Saar.
Töötamise reeglite paindlikumaks muutmine jääb pidevalt toppama, kuna tööandjad ja ametiühingud ei jõua üksmeelele. Seni peavad nii mõnedki tööandjad tegutsema hallil alal või isegi täiesti selgelt seadust rikkuma.
Tegemist on kõik-ühes tarkvaraga!