Pole üllatav, kui juba paari päeva pärast on stress suuremgi kui enne puhkust. Seega võta rahulikult – alljärgnevalt leiad viis kasulikku nippi ja nõuannet, kuidas sujuvalt töörütm ja kõrge produktiivsus tagasi saada.
1. Tark ei torma
Üsna tavaline on, et püüame puhkuse ajal kuhjunud tööülesanded võimalikult kiiresti ära teha. Stress kerib lakke, sest vahepeal on palju tegemisi kogunenud. Võta esimene päev rahulikult tööülesannetega tutvumiseks, et saada ülevaade oma vajalikest tegevustest ja vahepeal juhtunust. Nii saad targalt planeerida oma edasisi tegevusi. Oluline on mõista, et tulemuslikkus ei tähenda alati kiiret asja kallale asumist, vaid ka tõhusat aja ja energia planeerimist.
2. Sea oma ülesanded tähtsuse järjekorda
Puhkuselt naastes võid kergelt langeda lõksu, kus planeerimise asemel püüad palavikuliselt tegevuste nimekirja lühendama hakata. Kui sul on korraga kiireloomulisi tegevusi palju, võib sind tabada hangumine – töötempo aeglustub ja produktiivsus langeb drastiliselt. Selle vältimiseks koosta nimekiri kõige olulisematest ja kiireloomulisematest ülesannetest ning ajata nende tegemine kindlatele päevadele. Sul langeb juba stress sellest, kui sul on järgnevateks päevadeks realistlik plaan oluliste asjade ärategemiseks.
3. Alusta lihtsamast
Kui sul on tunne, et tahad hakata asju edasi lükkama, võid proovida alustada ka väiksemate ja lihtsamate (kuid siiski oluliste) ülesannetega. See aitab sul järk-järgult töörütmi tagasi saada ning samal ajal saavutada väikeseid võite, mis annavad motivatsiooni edasi liikuda. Kui oled väiksemad ülesanded edukalt täitnud, oled ka valmis suuremate ja keerulisemate väljakutsetega tegelema.
Tulemas on koolitus “Ajajuhtimine”, mis annab osalejatele oskused ja tööriistad aja planeerimiseks ning tööülesannete organiseerimiseks, et suurendada produktiivsust, tulemuslikkust ja isiklikku rahulolu. Koolitust viib läbi Anneli Ohvril. Vaata lähemalt koolitust Ajajuhtimine >
4. Sul on tühi töölaud
Kas naasete töökohustusi täis või tühja töölaua taha? Reaalsusega pole siin mingit pistmist – see on puhtalt kahe kõrva vahel. Puhkus on hea võimalus alustada mentaalselt justkui puhtalt lehelt ja vaadata oma tegemisi värske pilguga. Selle asemel et naasta tööle täiesti ettevalmistamatult, tasub pühendada vähemalt päev või paar enne tööle naasmist oma mõtete koondamisele – seadke endale taas eesmärgid, mõelge läbi tööülesanded, pidage plaani.
Kustutage puhkuse-eelne tegemist vajavate tööde nimekiri ja tõstke oma töölauale tõeliselt olulised tegevused, mis viivad teid (igapäevaste toimetuste vahel unarusse vajunud) eesmärkidele lähemale. On oluline meeles pidada, et enamik kiireid asju on kiired nende omanikele, mitte aga teile.
5. Planeeri oma järgmine puhkus
Esimene päev tööl peale puhkust võib olla masendav. Puhkus on läbi ja tööd on palju. Üks võimalus puhkusejärgset stressi leevendada on … järgmise puhkuse planeerimine! See võib olla kaugel tulevikus või ka lihtsalt nädalalõpu planeerimine – töö on palju lihtsam, kui sul on midagi oodata.
Võttes kasutusele need viis soovitust, on sul suurem võimalus, et tööle naasmine läheb ladusamalt ning sa ei tunne, et puhkuse mõju kaob juba mõne päevaga. Naudi rahulikku töörütmi ja lase suvel saadud energial end uute eesmärkide poole kanda!