Tööandja 9 uut kohustust. Kuidas palkade läbipaistvus praktikas välja näeb?
Tööandjad peavad peagi hakkama täitma nõuet “sama töö eest võrdne tasu”. Valitsus plaanib vajalikud seadused vastu võtta juba novembriks, aga mida see tööandjale praktikas tähendab, selgitab Cuesta advokaadibüroo vandeadvokaat Valeria Arsjuta.
Euroopa Liit võttis 24. aprillil 2023 vastu uue direktiivi (nn palkade läbipaistvuse direktiiv), mis kohustab tööandjaid maksma meestele ja naistele võrdse töö eest võrdset palka. Direktiiv muudab palgad läbipaistvamaks ja annab töötajatele õiguskaitsemehhanismid oma õiguste kaitseks.
Täna, 17. veebruaril tähistatakse Eestis võrdse palga päeva. Naistel tuleb tänavu töötada meestega võrdse palga teenimiseks 33 päeva rohkem. Siiski on sooline palgalõhe Eestis aasta-aastalt vähenenud.
Kuigi üldine skoor on tõusnud 60,8 punktini, on naiste osakaal ettevõtete juhtorganites kukkunud viimase aastaga tuntavalt. Murettekitav trend jätkub vaatamata sellele, et teistes valdkondades, nagu tööhõive ja haridus, on Eesti näitajad ELi keskmisest paremad.
Advokaadibüroo RASK partner ja vandeadvokaat Annika Vait usub, et paljuski tuleneb sooline palgalõhe teadmatusest, sest suurel hulgal väikestel ja keskmise suurusega ettevõtetel ei ole selget palgasüsteemi ning nad ei analüüsi töötasu andmeid.
Sukeldume koos saatekülalistega andmetesse ja uurime, kuidas statistikaameti käsutuses olev info ja rakendused aitavad meil mõista tööturu ja majanduse trende.