Juhid tunnevad palgasurve jätkumist: pikas plaanis on see suur murekoht
Möödunud aastal kasvas Eesti keskmine palk oodatust rohkem, mis on tulenenud pidevast elukalliduse tõusust ning millele annavad inflatsioon ja maksutõusud hoogu juurde ka tänavu.
Hiiumaal tegutseva Dagöplasti juht Kulvo Pendra näeb palgasurve jätkumist, mis on pikas plaanis ilmselt suur murekoht ning millel ei ole täiuslikku lahendust Foto: Raul Mee
Sutteri sõnul on peamine murekoht tootlikkus. "Meie tootlus on siin viimasel aastal hoolega langenud ja see osa, mida ettevõtted maksavad välja palkadeks oma käibest, on ajaloo kõige kõrgem. Nii kõrge see pole kunagi olnud ja see ei ole selgelt jätkusuutlik," märkis ta. "Meil on kaks varianti: kas me saame oma tootlikkuse üles või see palgakasv ei ole jätkusuutlik." Sutter ei pea 8protsendilist keskmise palga kasvu jätkusuutlikuks.
Ettevõtete kasumid võiksid kasvada ja enam kui 100 000 töötajad võiks saada kuni 200-eurose palgatõusu, kuid piduriks on ettevõtete aegunud IT-süsteemid, mis kadudena raiskavad ligi pool miljardit eurot igal aastal.
Infopank reastas Eesti energiafirmad selle järgi, milline oli neil viimase nelja kvartali käive ühe töötaja kohta. Edetabeli võitis Utilitas ehk selles firmas tehakse suurimat käivet ühe töötaja kohta.
Kiire palgakasv jätkus ja ulatus möödunud aasta neljandas kvartalis 8,3%ni. Avaliku sektori palgakasv aeglustub, kuid erasektoris oli see oodatust kiirem.