“Kas ületunnitöö eest enam ei maksta?” Jurist selgitab töölepingu seaduse töösolevaid muudatusi
Töölepingu seadus on avatud muutmiseks, sest tööturg on muutunud ja osapoolte vajadused samuti. Seaduse muutmisega on aga tekkinud mitmeid väärarusaamu ja hirme, muudatusi selgitab Tööandjate keskliidu õigusnõunik Piia Zimmermann.
“Paindlikuma tööaja kokku leppimise võimaldamine töösuhetes on viimase 10 aasta parim uudis. Seda vajavad tööandjad, aga küsivad ennekõike töötajad,“ selgitab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu liige ja tööturu töörühma juht Ain Käpp.
Koda toetab alaealiste töötamise lihtsustamist, et nõuded oleksid leebemad, piiranguid vähem ning tööandjatel seega enam motivatsiooni noori tööle võtta.
Eesti ametiühingud kutsuvad üles peatama töölepingu seaduse muudatuste eelnõu (602 SE) arutelud Riigikogus. Eelnõu on Ametiühingute Keskliidu (EAKL) hinnangul koostatud kiirustades ning sadade tuhandete töötajate töökoormust ja sissetulekut mõjutavad muudatused vajavad kõigi osapoolte, sealhulgas töötajaid esindava EAKLi kaasamist arutellu.
Paraku elab Eesti tööõigus endiselt eelduses, et kõik töösuhted on püsivad, ette planeeritud ja kestavad määramata aja. Elu aga on tihti lühiajaline, hooajaline ja ennustamatu.
Töö- ja käsundussuhe on enam levinud viisid teenuse osutamiseks ja töö tegemiseks ning tasub teada, et need on sisult erinevad õigussuhted ning seetõttu on ka lepingud erinevad.