CV.ee tööturu värske uuring näitab selgelt, et töötajad on väsinud vaikimisest. Enamik töötajatest ei tea täpselt, kui palju nende kolleegid sarnasel ametikohal teenivad, kuid ootused läbipaistvama palgainfo osas on kõrged.
Tööandjad peavad peagi hakkama täitma nõuet “sama töö eest võrdne tasu”. Valitsus plaanib vajalikud seadused vastu võtta juba novembriks, aga mida see tööandjale praktikas tähendab, selgitab Cuesta advokaadibüroo vandeadvokaat Valeria Arsjuta.
Palgaootusi mõjutavad inimeste harjumused, sotsiaalmeedias nähtu-kuuldu või elukalliduse kasv, mistõttu töötajate palgaootused võivad tööandja võimalustest kaugele ette kihutada.
„Mis tööd sa teed ja kui palju sa teenid?“ – see on küsimus, mida järjest sagedamini esitan. Mitte juhina töövestlusel ega sõbraga kohvitassi taga, vaid mikrofoniga otse tänaval, võõrale inimesele. Üllataval kombel ei jää ma vastuseta.
Advokaadibüroo RASK partner ja vandeadvokaat Annika Vait usub, et paljuski tuleneb sooline palgalõhe teadmatusest, sest suurel hulgal väikestel ja keskmise suurusega ettevõtetel ei ole selget palgasüsteemi ning nad ei analüüsi töötasu andmeid.
Töö- ja käsundussuhe on enam levinud viisid teenuse osutamiseks ja töö tegemiseks ning tasub teada, et need on sisult erinevad õigussuhted ning seetõttu on ka lepingud erinevad.